Jakie studia wybrać

Studia w Poznaniu wybierają tysiące osób. Każdego roku liczba studentów w tym mieście przekracza 100 tys.! Uczelnie w Poznaniu, szczególnie te o charakterze technicznym, cieszą się ogromną popularnością. Który kierunek wybrać? Czy lepsze będą studia niestacjonarne, pozwalające na jednoczesną pracę, czy też dzienne, bardziej angażujące, ale i lepiej rokujące na przyszłość? Jeśli miotają Tobą podobne wątpliwości, czytaj dalej i lepiej poznaj swoje opcje.

Studia stacjonarne a niestacjonarne – który tryb wybrać?

Na początek garść danych statystycznych. Zgodnie z Bazą Danych Miasta Poznań w roku akademickim 2019/2020 studiowało ty 102 164 studentów. Więcej jest w Poznaniu studentek (58,9%) niż studentów (41,1%).

Aż 66% poznańskich żaków wybrało studia stacjonarne. Co mogło skłaniać do takiej decyzji? Zalet studiów dziennych jest bardzo wiele. Bez wątpienia dzięki nim w pełni doświadczysz studenckiego życia, poznasz uczelnię, staniesz się częścią studenckiej braci. Nie ominą Cię imprezy i atrakcje, dobrze poznasz wykładowców, sale wykładowe i czytelnie, a także prawdopodobnie mnóstwo wspaniałych osób, dzielących z Tobą studenckie życie.

Istotne są oczywiście czynniki merytoryczne przemawiające za studiami stacjonarnymi. Jako student dzienny będziesz miał prawdopodobnie więcej czasu na zapoznanie się z materiałem, Twój grafik będzie bardziej rozbudowany i różnorodny. Ponadto nie wszystkie kierunki studiów dostępne są w trybie niestacjonarnym. 

Co przemawia za studiami niestacjonarnymi – zaocznymi, wieczorowymi? Przede wszystkim swoboda, jaką dają – pozwalają na łączenie ze studiami innych aktywności jak praca zawodowa czy opieka nad dziećmi. Część osób uważa także, że na obranej ścieżce kariery studia dzienne byłyby stratą czasu – lepiej jak najszybciej zahaczyć się w dobrej firmie i stopniowo uzupełniać kwalifikacje. 

Popularne kierunki studiów w Poznaniu

W ostatnich latach panuje boom na kierunki techniczne. Nic dziwnego, zapotrzebowanie na inżynierów z różnych branż jest ogromne. Dość powiedzieć, że Politechnika Poznańska co roku jest w pierwszej trójce najchętniej wybieranych uczelni publicznych w kraju. W roku akademickim 2021/2022 była na trzecim miejscu – liczba osób na jedno miejsce wynosiła wówczas 6,2. Wśród uczelni niepublicznych studenci szczególnie chętnie wybierają Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu (na drugim miejscu w roku akademickim 2021/2022), jeśli chodzi o studia stacjonarne i pierwsze miejsce w przypadku studentów zaocznych. 

W tym roku akademickim wśród najbardziej popularnych kierunków studiów w kraju znalazły się informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunki lekarskie oraz prawo (dane Ministerstwa Edukacji i Nauki). 

Pamiętaj, że wybierając własną ścieżkę nauki i kariery warto kierować się nie tylko zapotrzebowaniem na rynku, ale też osobistymi zainteresowaniami i talentami. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Wyraź swoją opinię o tym poście

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *