Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – 5 pomysłów, jak to zrobić niskim kosztem

Uczenie się nowych rzeczy jest bardzo ważne, zarówno w pracy, jak i poza nią. Pracodawcy doceniają osoby, które nie są bierne, chcą być coraz lepsze w tym, co robią, starają się podnosić swoje kwalifikacje. Warto stale się rozwijać. To pozwala świadomie iść własną ścieżką kariery. Rynek pracy w Wielkopolsce jest otwarty na pracowników o różnych kompetencjach. Stopa bezrobocia w stolicy województwa utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie i można powiedzieć, że etat jest na wyciągnięcie ręki, a w dobrych ofertach pracy w Poznaniu można przebierać. Aby jednak dostawać coraz lepsze propozycje zatrudnienia czy awansować w pracy, trzeba się rozwijać. Współcześnie mamy ogromne możliwości w dotarciu do rzetelnej i wartościowej wiedzy, całkowicie za darmo albo minimalnym kosztem. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie musi wymagać pójścia na studia czy wykupienia drogiego kursu. Jak dbać o swój rozwój zawodowy małym kosztem? Gdzie szukać sprawdzonej wiedzy, aby nie marnować swojego czasu? Oto 5 pomysłów na bezkosztowe (lub wymagające minimalnych środków finansowych) doszkalanie się.

1. Podcasty

Większości osób kojarzą się głównie z rozrywką. Ale w internecie pojawia się coraz więcej bardzo merytorycznych podcastów na różne tematy. Wśród podcasterów znajdziemy licznych ekspertów omawiających zagadnienia związane z kompetencjami miękkimi – np. dotyczące komunikacji, zarządzania zespołem, radzenia sobie ze stresem, pracą zespołową. Możemy też słuchać podcastów o nowych technologiach, inwestowaniu, prowadzeniu biznesu czy pracy w konkretnych branżach, a także o tym, jak znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Taka wiedza bywa niezmiernie przydatna m.in. podczas rozmów kwalifikacyjnych. Słuchanie podcastów to również świetny sposób na darmową naukę języka obcego.

2. Kursy online

W internecie znajdziemy wiele darmowych kursów online. Warto sprawdzać, czy wiedza, którą prezentują, faktycznie jest dla nas wartościowa i weryfikować portale, z których ściągamy szkolenia. Czy na pewno strona wygląda na ekspercką? Niekiedy bezpłatne kursy są rodzajem wabika, aby zapisać się do newslettera. Trzeba więc wybierać z rozwagą, aby nie tracić swojego czasu. Na popularnych platformach edukacyjnych dostępnych jest bardzo wiele darmowych kursów w różnych dziedzinach. Zwykle możemy zapoznać się też z opiniami osób, które ukończyły szkolenie w przeszłości. Osoby lubiące oszczędzać, powinny śledzić aktualne promocje – bardzo często pojawiają się bowiem atrakcyjne kody zniżkowe i za kurs kosztujący pierwotnie kilkaset zł zapłacimy kilkadziesiąt.

3. Blogi

Eksperckie blogi to kolejny dowód na to, że nauka może być darmowa. Znajdziemy na nich wiedzę w bardzo wielu dziedzinach. Możemy też komentować zamieszczane treści, a ich autorzy zwykle bardzo chętnie odpowiadają na zadawane pytania, tłumaczą niejasności.

4. Aplikacje

Dzięki aplikacjom na telefon komórkowy możemy uczyć się wszędzie i o każdej porze. Spędzasz pół godziny w komunikacji miejskiej – to świetna sposobność, aby popracować nad angielskim. Czekasz w długiej kolejce do lekarza – rozwiązuj łamigłówki albo ucz się kodowania! Aplikacje umożliwiają regularną naukę po kilka minut dziennie. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje systematyczności i które szybko tracą motywację.

5. E-booki, książki

Czytnik e-booków warto mieć ze sobą zawsze – podobnie jak w przypadku aplikacji, dzięki niemu możemy wykorzystać każdą chwilę na naukę. Wiele osób zapomina też o istnieniu tradycyjnych bibliotek. Można się do nich bezpłatnie zapisać i korzystać z ogromnych zbiorów książek, także tych specjalistycznych. Często sami pracodawcy wychodzą z inicjatywą i otwierają dla pracowników czytelnie bądź udostępniają zbiór branżowych e-booków.

Zostaw komentarz

Wyraź swoją opinię o tym poście

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *