Wielkopolska to duża i silna gospodarka, rynek zatrudnienia, który zapewnia miejsca pracy w zróżnicowanych branżach. Niska stopa bezrobocia, nie tylko w Poznaniu, ale i w całym województwie zachęca, by rozwijać się zawodowo właśnie tutaj. Co do zaoferowania ma miasto? Kto bez problemów znajdzie pracę w Poznaniu od zaraz? I jak dokładnie wyglądają statystyki bezrobocia w mieście?
Zawody deficytowe w Poznaniu
Szukając pracy w stolicy Wielkopolski, przede wszystkim warto regularnie przeglądać oferty pracy w Poznaniu, ale przyda się też mały research dotyczący ogólnej sytuacji na rynku zatrudnienia. Tego, jakich pracowników poszukują pracodawcy, kto ma największe szanse na pracę od zaraz, ale też, w jakich branżach konkurencja w rekrutacji jest duża, dowiemy się z badania Barometr zawodów. Jest ono prognozą sytuacji na rynku zatrudnienia, opracowywaną co roku na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy w całej Polsce. W Barometrze znajdziemy listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze. Deficyt oznacza, że kandydatów brakuje, nadwyżka, że jest ich więcej niż ofert od pracodawców. Równowaga popytu i podaży pracy oznacza, że liczba chętnych do podjęcia zatrudnienia jest zbliżona do liczby dostępnych wakatów.
Kto zatem znajduje się w dobrej sytuacji na rynku pracy w Poznaniu? Oto zawody wskazane jako mające duży deficyt poszukujących zatrudnienia:
- gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
- sprzątaczki i pokojowe,
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- kierowcy samochodów osobowych,
- zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- lekarze,
- pielęgniarki i położne,
- ratownicy medyczni,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
- przetwórcy mięsa i ryb,
- tapicerzy,
- magazynierzy,
- robotnicy budowlani,
- murarze i tynkarze.
Lista zawodów deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. Znajdują się na niej przedstawiciele różnych branż, m.in. budowlanki, przemysłu, TSL, księgowości i finansów, edukacji oraz specjaliści o różnych kwalifikacjach.
Warto też wspomnieć o grupie zawodów nadwyżkowych na rynku pracy w Poznaniu. Znalazło się na niej tylko kilka profesji. Większej konkurencji w rekrutacji w 2022 r. mogą spodziewać się:
- ekonomiści,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- sekretarki i asystenci,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- technicy mechanicy.
Poznań – bezrobocie
Jak zostało powiedziane na wstępie, zarówno w Poznaniu, jak i w skali wojewódzkiej, bezrobocie jest bardzo niskie. Ile dokładnie wynosi? Tego dowiemy się z przedstawianych przez Główny Urząd Statystyczny danych.
Na koniec stycznia 2022 r. stopa bezrobocia była równa:
- 1,6% w Poznaniu (5,6 tys. osób bezrobotnych),
- 1,6% w powiecie poznańskim (3,3 tys. osób bezrobotnych),
- 3,2% w województwie wielkopolskim (52,3 tys. osób bezrobotnych),
- 5,5% w Polsce (927,1 tys. osób bezrobotnych).
Jak widać, Poznań bardzo pozytywnie odznacza się na tle województwa i kraju. Tak niski wskaźnik bezrobocia utrzymuje się tu niezmiennie od lat. Rynku pracy w Poznaniu nie zachwiała na dłużej nawet pandemia koronawirusa.